Six4One - a multi kulti svájci csapat
Ha valaki megkérdezi, hogy mitől is szép az az eszmeiség, amit Eurovíziós Dalfesztivál közvetít a Európa nemzetei felé, akkor azt kell, hogy mondjam a Six4one csapat erre a jó példa. Mert ez képes összefogni a legkülönbözőbb kultúrájú, történelmi- és gazdasági hátterű országait is. Lehetsz te egy jól kereső, modernizált országban élő skandináv, vagy egy sok háborút megélt ex-jugo, vagy éppen egy forróvérű mediterrán, de éppen élhetsz egy olyan országban, ahol még ma is mindennaposak az összecsapások…NEM SZÁMIT! Mert valahol mélyen egyek vagyunk, ugyan annak a földrésznek a lakói. A zene ereje pedig képes lecsendesíteni az ellentéteket, és legalább egy kis időre képesek leszünk kezet nyújtani, és egy csapat leszünk. Nemzetköziek, de egyek. Ahogy az Athénbe delegált Svájci különítmény is.
vájc folytatta a már szinte hagyománnyá vált szokását, miszerint az Eurovíziós Dalfesztiválon más országok szülötteit indítanak az ország színeiben. Emlékezzünk csak Celine Dion-ra, aki még véletlenül sem svájci, de sokkal inkább kanadai. Illetve a tavalyi dalfesztiválon nagy sikert elért Vanilla Ninja nevű lány csapatra. E szellemet tovább folytatva készült az ország az idei nemzetközi megmérettetésre. Méghozzá ha már egyszer nemzetközi porondra készül, akkor miért is ne képviseltethetné magát Athénben egy szintén nemzetközi csapattal?! – vetődött fel a svájci szervezőkben. Ezzel vette kezdetét a 2006os évi Dalfesztivál svájci képviselőinek keresése.
De előtte feltétlenül említést érdemelnek maguk a dalszerzők, akik rutinos, nagy neveknek számítanak az Eurovíziós Dalversenyek tekintetében. Köztük található az a Dr. Bernd Meinuner, aki az egyetlen, aki két szerzeményéért is izgulhatott egyazon Fesztiválon. Tavaly ugyanis az ő szerzeményével indult el a Vanilla Ninja ( Cool Vibes), és a német színekben Gracia is, „Run and hide” című számával. (Ez utóbbit később több bírálat érte - de a személyes véleményem szerint a német hölggyel elég mostohán bántak az országok szavazói. Gracia jóval jobb helyezést érdemelt volna, mint amit sikerült elérnie… )
A másik Ralph Siegel, aki azzal a rekorddal büszkélkedhet, hogy senki más nem irt annyi Eurovízión induló dalt, mint ez a Müncheni születésű úriember.
A válogatás, hogy ki legyen idén a Svájci induló November 25. – 27. között, Münchenben zajlott le. A szervezők eredeti elképzelése az volt, hogy olyan egyedi énekeseket találjanak egy leendő együtteshez, akiknek mind a hangjuk, mind a személyiségük teljesen eltér egymástól, ezzel megkapva a „nyertes kombinációt”. A producer és szerző, Ralph Siegel és a Svájci tévétársaság döntése alapján a keresett hat előadó 6 különböző nemzet lányából és fiából állt végül össze. A csapat a sokat mondó Six4One nevet kapta.
Az együttes tagjai:
Andreas Lundstedt Svédország szülötte. A pop/dance zenei körökben jártasaknak talán ismerős lehet, hiszen ő volt a világsikereket is elért Alcazar együttes frontembere. Az úriember már egészen kisgyerek kora óta a szórakoztató iparban tevékenykedik. 5 évesen második lett egy tehetségkutató show-ban, 15 évesen pedig már rendszeresen szerepelt a televíziókban a „Stage Four” nevű gyerek-együttesével. Már vett részt Eurovíziós dalversenyen is.
Tinka Milinovic Bosznia- Hercegovinából érkezett a válogatásra. Sarajevoban született, de 17 éves korában Amerikába költözött, és a Louisiana Főiskolán végezte tanulmányait, amit kitűnővel végzett el. Ekkor iratkozott be a helyi Zeneakadémiára, ahol megkapta a „Master of Music” címet. Számos operában és musicalben is megcsillantotta már a tudását, ezen kívül sokszor játszik együtt a Sarajevoi Filharmonikus zenekarral is. Tehát egy zeneileg roppant képzett énekesnőt nyert Tinka személyével a „svájci” együttes. Két éve, pedig saját rádió műsora van Bosznia legnagyobb rádió-állomásán.
Keith Camilleri egy másik jól ismert énekes, Máltáról. Hazájában rendkívüli népszerűségnek örvend. De nagy vágya válna valóra, ha egyszer nemzetközileg is elismert előadó válhatna belőle. Sokat utazik, a világ számos országában megfordult már. (Arról sajnos nem szól a fáma, hogy Magyarországon megfordult-e már…Reméljük, hogy igen, és szép emlékekkel gazdagodott) Málta nemzeti Eurovíziós döntőjén már indult , 2004ben. Ekkor a negyedik helyet sikerült elérnie.
Claudia D’Addio az egyetlen a „hatos fogatból”, aki valójában is svájci születésű. Egy zenei tehetségkutató műsorban (MusicStar) elnyerte „A Hang” címet. Svájc 2004-es, isztambuli ESC indulóját is éppen ez a tehetségkutató műsorban fedezték fel. Claudiát elképesztő hangja tette Svájc egyik legjobb énekesnőjévé. A hölgy egyéb iránt olasz „gyökerekkel” rendelkezik.
Marco Matias- családi gyökerei viszont egészen Portugáliáig nyúlnak. Noha fiú szülei Németországba emigráltak, ő sokszor visszatér a szülőföldjére. Marco és együttese a harmadik helyezést szerezte meg a „Grad Prix”- zenei versenyen, amely egyesítette a világ portugál nyelvterületről származó zenészeit, egy nagyszabású show-műsor kereteibe. Marco és duett partnere Nicole Süssmilch, Németország nemzeti ECD- döntőjén, a második helyezést érték el, egy Ralpf Siegel dallal, a „Miracle os Love”-val.
És végül de nem utolsó sorban:
Liel Colette mindössze 16 éves, így ő legfiatalabb tagja az együttesnek. A hölgy Izraelből érkezett, és már számos zenei „nagyágyúval” osztotta meg a színpadot, többek között Bonoval és Elton John-nal is. Az elmúlt 2 évben több mint 100 koncertet adott. Sokszor új Celine Dionként ünneplik. (Celine már nyert Svájcnak dalfesztivált!) Liel ismert énekesnek számít az Egyesült Államokban és Németországban is. 11 évesen megnyert egy Európai zenei tehetségkutató versenyt, 14 évesen, pedig már élőben szerepelhetett Bill Clinton, Amerikai elnök előtt. Nem ő lesz az első izraeli énekes, aki svájci színekben fog eldúlni az Eurovíziós Dalfesztiválon. „Elődei”: Esther Ofarim 1963ban, Londonban a második helyet szerezte meg.
Nem ők az egyetlen multi-kulti csapat a Dalfesztiválok történetében. 20 évvel ezelőtt Ralph Siegel és Bernd Meinunger (tehát a mostani szerzőpáros) próbálkozott már egy nagyon hasonló formációval. A „Children,Kinder,Enfants” című dal, Luxemburg színeiben mutatkozott be a Gothenburgi Dalfesztiválon, szintén hasonlóan kimagasló zenei tehetségeket felvonultatva egy együttesben. Ekkor csak a 13 helyen sikerült végezniük, a 18ból…Ez tehát nem jó ómen. De azt is figyelembe kell venni, hogy ebben az időben a dalokra még csak egy szakmai zsűri szavazott. Ma ugyan ez már a közönség dolga. A Svájci együttes épp ezért egy jó verseny taktikának is bizonyulhat, hiszen a különböző országok énekeseiből összetevődött csapat által sok ország lesz „megszólítva”. A svéd, bosnyák, izraeli, portugál, német valamint máltai tévé-nézők pedig reményeik szerint szívesen szavaznak majd a „sajátjukra”. Ami jelen esetben Svájcnak szállít majd „kövér” pontokat. (Ez a taktika bevált már a Vanilla Ninjanál is. Az Észt közönség ugyanis maximálisponttal jutalmazta akkor a (svájci-)észt lányokat…. )
|